VÄLKOMMEN TILL VÅR HEMSIDA

Alla Senioruniversitetets medlemmar önskas välkomna för att ta del av ett omfattamde och varierande programinnehåll, som kan ge nya kunskaper, nöje och trivsam gemenskap i vår växande SU-förening.  

 Senioruniversitetet samverkar med Folkuniversitetet och verksamheten bedrivs med visst bidrag från Kultur Jönköpings kommun

 

 

 

Detta händer i november 2018

 

Datum

Dag

Kod/Aktivitet Tid och lokal för C och H, se programmet

5

F8h

Carl Nyrén – känd arkitekt från Jönköping

Föreläsare: Ingemar Thorsén

Lokal: Kyrksalen i Immanuelskyrkan, Oxtorgsgatan 15, Jönk.

Tid: kl. 14.00 – 16.00       

 

6

ti

S11h  

Vår beredskap är god?

Besök på Länsstyrelsen där vi får en genomgång av hur man idag ser på vår beredskap.

Samling: kl. 14.00 i Länsstyrelsens entré

 

8

to

Månadsmöte

Sportprofiler från Småland

Föreläsare: Magnus Widell

Plats: Rosensalen, Rosenlunds Vårdcentrum,            Hermansvägen 5, Jönköping

Tid: 14 – 16

 

S12h

Jazz och swing – Gunhild Carling besöker Jönköping

Samling: kl. 18.00 i Jönköpings Teater

 

S12hb = S12h

Samling: kl. 15.00

 

10

R7h  

Musikalresa till Göteborg

Avresa: kl. 10.00 från  bussparkeringen nära hamnkanalen eller 9.40 från gamla biblioteket, Drottninggatan i Huskvarna.

Beräknad hemkomst till Jönköping c:a kl. 20.00

 

12

F9h

Från fattigvård till dagens vård och omsorg om äldre – och sedan?

Föreläsare: Marie Ernsth Bravell

Plats: Rosensalen, Rosenlunds Vårdcentrum,            Hermansvägen 5, Jönköping

Tid: 14 – 16

 

13

ti

S13h 

Katolska kyrkan i Jönköping

Samling: kl. 13.00 vid Katolska kyrkan, Klostergatan 70 B (nära Torpaskolan) Parkering i mån av plats framför kyrkan med infart från Klostergatan. Besöket tar ca 2 timmar

 

C45h, C47h startar

 

14

on

S14h 

Science Park

Samling: kl 14.00 i entrén  till Science Park, Gjuterigatan 9

Besöket tar ca 1,5 timmar

 

C45h startar

 

15

to

B3h

Film: Selma

Lokal: Fokus Stadsbiblioteket

Tid: kl. 14.00       

 

C48h startar

 

16

fr

S15h

Internationella handelshögsskolan /Jönköping International Business School (JIBS)

Samling: kl 14.00 i JIBS entré

 

19

Programmet för våren 2019 postas och publiceras på Hemsidan.

Första anmälningsdagen.                                                               Sista anmälningsdagen är 10 december

 

F10h

Klimat – vatten – energi – föda: Allt hänger ihop

Föreläsare: Gustaf Olsson

Lokal: Fokus Stadsbiblioteket

Tid: kl. 14.00 – 16.00       

 

20

ti

S16h

Alfred Dalinskolan i Huskvarna

Samling: kl 13.00 vid skolans huvudentré, Jönköpingsvägen 3, Huskvarna

 

S17h

Destination Jönköping AB – en mångsidig verksamhet

Samling: kl 10.00 i Gallerian, Södra Strandgatan 13B, Jönköping

 

H2h:1

”Hjärngympa” Scrabble – Alfapet för vuxna

Lokal: Folkuniversitetet, Skolgatan 25, Jönköping

Tid: kl. 14.00 – 16.00       

 

21

on

S18h

Vad händer med Södra Munksjön?

Samling: kl 14.00 hos SMUAB, Södra Strandgatan 10, Jönköping 

 

22

to

S19h

Stora Hotellet då – nu – framåt

Samling: kl 13.00 i hotellentrén

 

23

fr

Extra öppet på SU:s exp. kl. 9.00 - 11.00

 

S20h

Vad händer med Södra Munksjön?

Samling: kl 14.00 hos SMUAB, Södra Strandgatan 10, Jönköping 

 

26

F11h

Vilken hjälp kan man räkna med att få när man inte klarar sig själv?

Föreläsare: Camilla Johansson och Marie Lillieberg

Plats: Rosensalen, Rosenlunds Vårdcentrum,            Hermansvägen 5, Jönköping

Tid: 14 – 16

Tid: kl. 14.00 – 16.00       

 

27

ti

Extra öppet på SU:s exp. kl. 13.00 - 15.00

 

Drop in" kl. 13 - 16.30                                                 Välkommen att träffa SU:s styrelse i Ateljén på Skolgatan 25 i Jönköping 

 

H2h:2

”Hjärngympa” Scrabble – Alfapet för vuxna

Lokal: Folkuniversitetet, Skolgatan 25, Jönköping

Tid: kl. 14.00 – 16.00       

 

28

on

L2h   SU-lunch

Lokal: Grand Hotel vid Hovrättstorget

Tid: kl. 13.00

 

29

to

Extra öppet på SU:s exp. kl. 9.00 - 11.00

 

Månadsmöte

En riktigt gammmeldags jul, hur gammal är den?

Föreläsare: Markus Lindberg

Musikunderhållning efter kaffepausen

Plats: Rosensalen, Rosenlunds Vårdcentrum,            Hermansvägen 5, Jönköping

Tid: 14 – 16

 

 

 

Detta händer i december 2018

 

Datum

Dag

Kod/Aktivitet Tid och lokal för C och H, se programmet

3

F12h

Alf Henriksson i helfigur

Föreläsare: Peder Losten

Lokal: OBS Lokalen är ändrad till Immanuelskyrkan, Oxtorgsgatan 15, Jönköping

Tid: kl. 14.00 – 16.00       

 

6

to

B4h

Film: Still walking

Lokal: Fokus Stadsbiblioteket

Tid: kl. 14.00       

 

10

Röda Kors kurs 1 tillfället

Plats: RK-lokalen Kupan, Klostergatan 3,  Jönköping

Tid: 18 – 21

 

Sista dagen för anmälan till vårens program !

 

15

R8h

Konsertresa  till Göteborg

Avresa: kl. 10.00 från  bussparkeringen nära hamnkanalen eller 9.40 från gamla biblioteket, Drottninggatan i Huskvarna.

Beräknad hemkomst till Jönköping c:a kl. 20.00

 

17

Röda Kors kurs 1 tillfället

Plats: RK-lokalen Kupan, Klostergatan 3,  Jönköping

Tid: 18 – 21

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Webmaster är Rose-Marie Ejermo. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Programmering av Martin Hammarström på Evotronic AB.